Delo z družino in konji
"What is it that so many people find enchanting in animals?
Nevrobiološke raziskave razkrivajo, da je proizvodnja oksitocina pri ljudeh stimulirana tudi v povezavi z interakcijami z živalmi, kar ustvarja potencial za sprostitev, višjo stopnjo empatije in angažiranosti. Očaranost otrok nad živalmi, tudi nad konji, je torej biološko osnovana. Tudi zato, ker se otroci tako zlahka povežejo s konji, so terapevtske in druge aktivnosti za družine v prisotnosti konj izredno primerne.
Ljudje in konji, oboji smo bitja odnosov
Konji so družabna bitja, ki so v mnogih pogledih podobni ljudem. V svojih čredah imajo določene vloge, radi so v družbi vrstnikov, imajo različne osebne značilnosti, vedenja in razpoloženja. Pristop, ki se zdi, da deluje z enim konjem, ne deluje nujno tudi z drugim. Včasih so trmasti in kljubovalni, spet drugič pa se radi zabavajo. Konji kot taki nudijo veliko možnosti za metaforično učenje in terapevtsko rast. Človek je v svojem jedru bitje odnosov, to pa velja tudi za konje. Konji, ki so v naravi plen, so preživeli tisočletja prav s pomočjo bivanja v čredi, v kateri veljajo pravila skupinske dinamike in jasne komunikacije med člani. Prav skupinska dinamika in jasna komunikacija med družinskimi člani pa sta dva izmed glavnih ciljev pri izvajanju socialnopedagoškega dela z družino ob podpori konj. Konji živijo v čredah, ki imajo svoja pravila in dinamiko ter so lahko prispodoba za družino in dogajanja v družini. Prepoznavanje teh pravil pomaga razumeti družinskim članom obnašanje in odnose med konji in v prenesenem pomenu tudi obnašanje, prepričanja in odnose njihove družine. Opazovanje črede ter zanašanje vsakega konja na vse ostale v čredi omogoča prenos teh spoznanj na družino in na pomembnost vsakega člana v družini ter s tem krepitev občutka varnosti in pripadnosti. In tako kot pri ljudeh, so lahko odnosi med njimi prijazni ali pa ne. V čredi je zelo razpoznavna socialna hierarhija, razdelitev vlog in socialna pravila, ki so v splošnem zelo podobna človeški družbi in so tako zopet lahko prispodoba za življenje udeležencev procesa pomoči. Hierarhija, ki se v najbolj preprosti obliki kaže kot vrstni red grizljanja med konji, obstaja v vsaki konjski čredi. Pozicija v čredi je zelo pomembna, saj določa, kdo bo jedel, če hrane primanjkuje, kdo ima možnost izbire in podobno. Socialni red pa je spremenljiv in je vsem konjem v izziv. Boljšo pozicijo pa pridobijo, če se izkažejo in ravno tako je pri ljudeh. Konji kot socialna bitja razumejo bistvo formiranja in vzdrževanja odnosov, saj tudi njihovi odnosi zahtevajo konstruktivno komunikacijo in vedenje, vse to pa lahko prenesemo v dinamiko družine in v njihov način vzdrževanja odnosov in komunikacije.
Delo z družinami ob podpori konj
V uporabi je več modelov dela z družinami, ki pripomorejo h kompleksnejšemu razumevanju problematike družine oziroma člana družine in vključijo njegove pomembne druge ter tako povečajo možnosti razviti uspešno rešitev problemov in doseči izboljšanje delovanja družine. Če sta v proces vključena še konj (ali več njih) in naloga, ki naj jo družina izvrši v sodelovanju s konjem, se družinska pozornost preusmeri od njihovih vsakdanjih problemov na tukaj in zdaj, v sodelovanje s konjem in reševanje naloge, s čimer se njihove misli in delovanje usmerijo od ukvarjanja s problemi k iskanju rešitev.
V zadnjih destletjih 20. stoletja so konji začeli prevzemati vlogo so-terapevta, danes pa vse več ljudi prepoznava edinstvene lastnosti, ki jih konji prinašajo v proces terapije. Številni strokovnjaki za duševno zdravje uporabljajo terapevtske živali za obravnavo številnih težav v družinah, vključno z razvojnimi, socialnimi, čustvenimi in vedenjskimi težavami. Intervencije s konji, psi in drugimi živalmi so učinkovite pri številnih težavah otrok in njihovih družin, med drugim tudi pri selektivnem mutizmu, učnih težavah in motnji pomanjkanja pozornosti, depresiji, sramežljivosti, različnih zlorabah, nasilju v družini, posttravmatski stresni motnji, anksioznosti in pri različnih težavah v povezavi z navezanostjo. Konji uporabnikom pomagajo pri razumevanju čustev in komunikacijskih signalov, na primer, ko otrok spozna, da je njegov jezen krik povzročil, da je konj odkorakal stran od njega ter ga v povezavi s tem spodbudi, da uporablja tišji in nežnejši glas.
Za dogovor o terminu izvedbe me kontaktirajte
Create Your Own Website With Webador