Coaching za vodje

Kaj je posebnost zgornje fotografije? Prav imate, jahanje brez kakršnekoli opreme. In kako lahko prepričamo poltonskega konja, da dela, kar želimo, brez prisile, brez pripomočkov? Tako, da sta naš odnos do njega in naše delovanje takšna, da si nas izbere za vodjo.

 

Tudi najboljši in najbolj uspešni vodstveni delavci vodijo na način, da zaposleni želijo (so)delovati. Saj če zaposleni želijo delati, če so motivirani, če so zadovoljni na delovnem mestu, potem bodo tudi rezultati tu. In kakšen je ta način vodenja? Preproste formule ni. Raziskave pa kažejo, da na zadovoljstvo zaposlenih najbolj vplivajo odnosi na delovnem mestu, celo bolj kot zaslužek. Izredno pomemben je torej odnos vodstvenih delavcev do zaposlenih. Pa ne samo zaradi zadovoljstva zaposlenih, temveč tudi zato, ker je odnos zelo pomembna komponenta dobrega in uspešnega vodenja.

 

Lastnosti dobrega vodje:

- je vreden spoštovanja - zaposleni mu ne kažejo spoštovanja zato, ker mu ga kot nadrejenemu morajo, temveč zato, ker ga dejansko spoštujejo,

- udejanja "walk the talk", torej dela, kar govori in stoji za svojimi besedami,

- ima odlične komunikacijske spretnosti, kar pomeni, da zna v prvi vrsti zelo dobro aktivno poslušati, kar je predpogoj za dobro komunikacijo,

- je pozitivno naravnan - do zaposlenih, do dela, do podjetja in rad opravlja svoje delo,

- ima empatijo, kar je pogoj, da svoje sodelavce sploh lahko razume in išče rešitve za izzive,

- se zaveda, da so zaposleni največje bogastvo podjetja,

- zaupa v svojo ekipo, prepoznava potenciale sodelavcev in omogoča njihovo uresničevanje,

- je zanesljiv in umirjen, tudi v težkih, napetih ali negotovih situacijah,

- je samozavesten in asertiven,

- potrjuje, nagrajuje in praznuje rezultate,

- sprejema napake (svoje in sodelavcev) in jih razume kot učno priložnost.

 

Zgoraj je nekaj pomembnih lastnosti dobrega vodje. Vsak posameznik pa je na svoji edinstveni poti, tako osebno kot poslovno, zato je vsak proces coachinga drugačen, pri čemer izhajam iz vsakega posameznika in delamo na tistih področjih, kjer je potrebno.

Empatija pa ni le pomembna lastnost vodij, temveč tudi ena najpomembnejših lastnosti coachev. Upam si trditi, da je to ena izmed mojih največjih vrlin, kar v procesu coachinga omogoča zelo hitro poglobitev točno v tista področja, kjer so spremembe najbolj potrebne in zato je coaching zelo uspešen.

 

Konji nas lahko ogromno naučijo, tudi o vodenju. Mene zagotovo so in z entuziazmom predajam to znanje naprej. V proces coachinga jih lahko vključimo ali pa ne, kakor želiš. Zagotovo pa so najboljši sodelavec v procesu zrcaljenja, močno pripomorejo k pospeševanju procesa in poskrbijo za najbolj mogočno sidranje (sprememb, novih znanj, izkušenj, naravnanosti,...).

 

Več o tem, zakaj so konji pri tem nenadomestljivi, si lahko prebereš

Če želiš postati najboljša/i vodja me

Create Your Own Website With Webador